OGÓLNOPOLSKI TEST ORTOGRAFICZNY

30 października 2023 roku 33 śmiałków z klas 4-8 zmierzyło się z Ogólnopolskim Testem Ortograficznym. Wszyscy pełni zapału i ciekawości przystąpili do rozwiązywania zadań z ortografii. Teraz muszą cierpliwie poczekać na wyniki. Trzymamy za nich kciuki.


UDZIAŁ W PROJEKCIE
” Z ekologią na Ty”

Uczniowie klasy 6c w ramach realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Z ekologią na Ty” tworzyli ekologiczną książkę z przepisami.


WYCIECZKA DO OGRODU BOTANICZNEGO

Klasa 1c wybrała się na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego UAM. Braliśmy udział w zajęciach edukacyjnych „Zwierzęta w ogrodzie – na drzewie, pod ziemią i w wodzie”. Młodzi przyrodnicy wyruszyli na poszukiwania. Niezapomnianych emocji dostarczyły im obserwacje zwierząt przez lornetki i lupy. Podczas warsztatów uczniowie wykonali wiewiórki z materiałów naturalnych. Mieliśmy okazję do poznawania rzeczywistości przyrodniczej poprzez obserwowanie, odkrywanie i eksperymentowanie.


JESIENNO-CHEMICZNE DOŚWIADCZENIE

Dzięki porze roku i przyrządom dostępnym w laboratorium chemicznym mogliśmy w grupach wykonać kolejne interesujące doświadczenie!
Tym razem polegało ono na wydobyciu barwników roślinnych z kolorowych liści. Każdy zespół pod okiem Pana Wojciecha Wróblewskiego przygotował swoją pracę, a następnie obserwował zmiany w adsorbencie i określił, jaki barwnik znajdował się w ich liściu.
Oto fotogaleria z tego dnia:


PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM
Dobroci dla zwierząt

W związku z Międzynarodowym Dniem Zwierząt który odbył się 4 października Samorząd Uczniowski ogłosił miesiąc październik miesiącem pomocy dla zwierząt. W tym okresie odbyło się kilka przedsięwzięć pod patronatem SU. Uczniowie mieli okazję podzielić się z całą społecznością szkolną zdjęciami swoich puchatych przyjaciół które zawisły na jednej z tablic szkolnych.
Inną inicjatywą było włączenie się w akcję charytatywną na rzecz zwierząt kilku uczennic klasy 5B. Dziewczynki zorganizowały przy pomocy SU stoisko z rzeczami hand made m.in słodkościami, bransoletkami, warkoczykami, tatuażami które oferowały innym uczniom za symboliczne wsparcie   wolontariatu „Uliczne koty proszą o pomoc” który zajmuję się organizacją pomocy dla zwierząt porzuconych, rannych i szukających domu. Uczennice podczas tej akcji która odbyła się w dniu 4.10 i 18.10 w trakcie długich przerw zebrały kwotę 138zł która zostanie przekazana na pomoc dla naszych zwierzęcych przyjaciół. W podziękowaniu uczennice z klasy 5B zostały uhonorowane dyplomami i breloczkami w kształcie kotka wydrukowanymi na szkolnej drukarce 3D zakupionej w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Serdecznie dziękujemy za wsparcie i zaangażowanie w tak szczytnym celu.


DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
w klasach czwartych

W związku z matematycznym świętem, Dniem Tabliczki Mnożenia, przypadającym w pierwszy piątek października, uczniowie klas czwartych zagrali w Mnożenie Kości na lekcjach matematyki. Czwartoklasiści zdobywali punkty i przy tym utrwalali działania z tabliczki mnożenia. Poznali również aplikację generującą różne rodzaje kości i zabrali plansze do domu, aby zagrać z domownikami.

Organizatorzy: Angelika Ciołek, Stanisław Nowicki


PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

Klasy 5a, 5c i 4b miały możliwość przećwiczenia elementów pomocy przedmedycznej – sprawdzanie przytomności, oddechu, pozycja boczna ustalona, no i oczywiście najbardziej emocjonujący – masaż serca na fantomie. Zajęcia odbyły się pod czujnym okiem Pani Weroniki Zielińskiej z PCK Poznań.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za odwiedziny i cenne lekcje. W razie wypadku wiemy, jak pomóc!


„KIBICUJ Z KLASĄ”


POZNAŃSKIE TRADYCJE

Wielkimi krokami zbliżamy się do corocznych obchodów poznańskich dni Świętego Marcina. Zanim jednak symbolicznie zostaną Jemu przekazane klucze do miasta i barwny korowód przejdzie ulicami, klasa 1b postanowiła zgłębić tajemnicę tego święta. W Rogalowym Muzeum uczniowie nie tylko pogłębili swoją wiedzę, ale również ćwiczyli umiejętności cukiernicze.
Niewątpliwą atrakcją wycieczki były warsztaty kulinarne, w trakcie których uczniowie poznali tajniki wyrabiania ciasta i wypieku Świętomarcińskich Rogali. Zajęciom towarzyszyła też spora dawka humoru, gdyż rozmowy prowadzone były w gwarze poznańskiej. Nie zabrakło również opowieści o historii Poznania, nawiązujących do Świętego Marcina i rogalowej tradycji. Uwieńczeniem wyprawy było zdobycie „Certyfikatu Rogalowego Czeladnika” i degustacja własnoręcznie przygotowanych rogali.
Rogalowe Muzeum to żywe centrum poznańskich tradycji i kultury. Mieści się w samym sercu Poznania – na Starym Rynku z widokiem na wieżę ratuszową z koziołkami. To miejsce dla wszystkich, którzy chcą poznać lepiej Poznań, jego specyfikę, język oraz symbole, ze szczególnym uwzględnieniem Rogali Świętomarcińskich.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

13 października w naszej szkole odbył się Dzień Edukacji Narodowej czyli Dzień Nauczyciela. Z okazji  święta szkolnictwa Samorząd Uczniowski zorganizował słodką niespodziankę dla naszych nauczycieli. Niespodzianka w postaci własnoręcznie wypieczonych przez uczniów słodkości oraz życzenia były podziękowaniem dla nauczycieli za trud i prace jaką wkładają każdego dnia w edukację młodego pokolenia. Uczniowie w kilku zespołach częstowali słodkimi wypiekami m. in. muffinkami, szarlotką, ciasteczkami, brownie naszych pedagogów w trakcie tego szczególnego dnia. Nauczycieli nie kryli zaskoczenia i dziękowali uczniom za tak miłą inicjatywę.


KONKURS NA NAJWIĘKSZĄ LICZBĘ KROKÓW

Aby wyrównać szanse, biorąc pod uwagę różne czynniki takie jak: zmieniające się warunki pogodowe, obowiązki domowe, nauka, itp, konkurs trwał cały tydzień. Liczyliśmy kroki od poniedziałku 02 października do niedzieli 08 października 2023 r.
W konkursie nie było przegranych, bowiem każdy, kto udokumentował swoją aktywność, otrzymał dodatkową ocenę z W-F oraz punkty z zachowania, a najlepsze wyniki zostały nagrodzone.

A oto wyniki naszego konkursu:

Kategoria dziewczęta
I miejsce Wawrzyniak Ines 6a
II miejsce Knioła Anna 5b
III miejsce Kopeć Antonina 5b

Kategoria chłopcy
 I miejsce Kiwerski Michał 8b
II miejsce Maksymilian Wendrowicz-Leżański 7c
III miejsce Mateusz Stasiak 6d


SPOTKANIE SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
z Panem Dyrektorem Sławomirem Stancelewskim

10 października odbyło się uroczyste spotkanie nowo wybranego Samorządu Uczniowskiego z Panem Dyrektorem Sławomirem Stancelewskim, opiekunami Samorządu i Radą Rodziców. Pan Dyrektor chciał poznać nowych uczniów działających w samorządzie i porozmawiać  o tym co planują zrealizować dla społeczności szkolnej w nowym roku szkolnym. Podczas spotkania poruszono tematy inicjatyw samorządu, planowanych wydarzeń oraz przedstawiono pomysły i prośby samych uczniów. Pan Dyrektor był pod wrażeniem planów jakie samorząd stawia sobie w tym roku szkolnym i obiecał wspierać je na różnych płaszczyznach,  wysłuchał także próśb młodzieży dotyczących spraw szkolnych i wyraził chęć pochylenia się nad nimi. Wsparcie dla inicjatyw Samorządu przedstawionych na spotkaniu wyrazili również rodzice będący przewodniczącymi Szkolnej Rady Rodziców. Przed Samorządem pracowity rok szkolny i uczniowie mają nadzieje, że wszystkie wydarzenia inicjowane przez nich urozmaicą życie szkolne.


KONKURS RECYTATORSKI

W dniu 06.10.2023 r. w naszej szkole odbył się konkurs recytatorki pt.: „Jesienna Poezja”. W konkursie wzięło udział 29 dzieci. Spośród uczestników jury składające się z dzieci tworzących Samorząd Uczniowski wyłoniło następujących zwycięzców:

Klasy I

I miejsce- Bartosz Kulas 1C                                                                                                         
II miejsce- Kuba Kulas 1C
III miejsce- Jagoda Basińska 1C

Wyróżnienia:
Zofia Figas 1C, Katarzyna Smaga 1 A

Klasy II

I miejsce- Hanna Orłowska 2b
II miejsce- Martyna Szewczyk 2b
III miejsce- Zofia Kurowska 2a

Wyróżnienia:
Nadia Barczyńska 2a, Stanisław Polański klasa 2c

Klasy III

I miejsce- Magdalena Wizer 3d
II miejsce- Amanda Ostrowska 3b
III miejsce- Hieronim Nykiel 3c

Wyróżnienia:
Pola Rożek 3d, Mateusz Szostak 3c

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplom oraz nagrody.


CZTERY PORY ROKU

Dnia 5 października w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia ruchowo-muzyczne z wykorzystaniem kolorowych szarf, które nawiązywały do pór roku Vivaldiego. Zajęcia były nie tylko zabawą, ale również doskonałym sposobem na rozwijanie zdolności ruchowych i muzycznych uczniów.
Wiosna: taniec z zielonymi szarfami. Dzieci wyraziły radość i entuzjazm, tańcząc w rytm muzyki niczym wiosenne kwiaty
Lato: tańce z żółtymi szarfami, symbolizujące upalne lato
Jesień: czerwone szarfy, przypominające jesienne liście
Zima: taniec z niebieskimi szarfami odzwierciedlającymi surowe piękno zimy.
Zajęcia były pełne dobrej zabawy, a uczniowie mieli okazję poznać muzykę Antonio Vivaldiego i wyrazić ją poprzez taniec.


ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

4 października z okazji Światowego Dnia Zwierząt odwiedziła nas Pani Julia pracująca w poznańskim schronisku. Spotkanie było dedykowane klasom I-III. Dowiedzieliśmy się, jaką rolę pełni schronisko, ile zwierząt przebywa obecnie w tym miejscu, jak prawidłowo zajmować się zwierzakami, również po adopcji. Pani Julia mówiła też, że jeżeli widzimy bezdomnego czy wymagającego pomocy zwierzaka to powinniśmy wykonać telefon 986, czyli do straży miejskiej. Zaprezentowano nam również stronę internetową Schroniska w Poznaniu. Możemy tutaj zobaczyć zwierzęta, które znaleziono na ulicach. Dowiedzieliśmy się również, czym jest mikroczip. Dzięki niemu, możemy zidentyfikować zaginione zwierzę, gdy zostanie umieszczone w schronisku albo zostanie odnalezione przez kogoś i skontaktować się z jego prawnym opiekunem. Na spotkaniu dowiedzieliśmy się również, że zaadoptować możemy psy, koty, szczurki czy króliki. Zdjęcia tychże zwierząt udostępniane są na stronie internetowej – https://schronisko.com/
W szkole zorganizowaliśmy również zbiórkę dla zwierząt ze schroniska w Poznaniu. Dziękujemy serdecznie wszystkim rodzicom i dzieciom za udział w akcji.


KOLOROWO-KASZTANOWO

Dnia 2 października w świetlicy naszej szkoły miały miejsce wspaniałe zajęcia, podczas których tworzyliśmy zwierzaki z kasztanów i plasteliny. Dzieci były bardzo kreatywne i pełne pomysłów. Każdy uczestnik mógł wykazać się własnym stylem, tworząc unikalne kasztanowe zwierzątka. To była doskonała okazja do rozwijania zdolności manualnych i wyobraźni naszych małych artystów. Zabawa była pełna radości i śmiechu. Z pewnością jeszcze nie raz wrócimy do tego zadania twórczego!


BIEG CHROBREGO – 29 września 2023

Celem imprezy było popularyzowanie biegania jako najprostszej formy sportu dla wszystkich. Program zawodów obejmował różne kategorie wiekowe, płeć uczestników oraz dystanse od 100 m do 2000 m. Najlepszy rezultat wśród reprezentantów naszej szkoły uzyskała Gabriela Wartoń z klasy 7c. Na dystansie 1000 m wywalczyła III miejsce. Gratulacje!!!


ZAJĘCIA TERAPEUTYCZNE

Uczniowie klas drugich w swojej arteterapeutycznej drodze doświadczają różnorodnych form sztuki plastycznej, która połączona z jej terapeutycznym akcentem, pozwala im dostrzec jeszcze więcej niż to widziane gołym okiem.


WIZYTA W TEATRZE

W Nowy Rok szkolny klas 2c weszła kulturalnym krokiem odwiedzając Teatr Animacji w Poznaniu. Sztuka „Podróż nie z tej ziemi” zachwyciła, rozbawiła i zaostrzyła aktorski apetyt. Po spektaklu, uczniowie skorzystali z okazji na spacer po teatrze, który przybliżył im kulisy powstawania sztuki, pozwolił poznać różnorodne atrybuty i kreacje sceniczne. To była niezapomniana podróż zachęcająca do kolejnych odwiedzin Teatru.


DZIEŃ CHŁOPAKA W SZKOLNEJ ŚWIETLICY

29 września w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Był to dzień pełen radości i życzliwości, podczas którego staraliśmy się uhonorować wszystkich chłopców naszej świetlicowej społeczności. Z okazji swojego święta, każdy chłopiec otrzymał mały upominek. Dziewczynki podarowały swoim kolegom nowe gry planszowe. To wyjątkowe wydarzenie dostarczyło chłopcom mnóstwo zabawy, uśmiechu i wspaniałych wspomnień.


DZIEŃ JABŁKA

W czwartek 28 września w naszej świetlicy odbyło się wyjątkowe wydarzenie – Dzień Jabłka. Celem tego święta było promowanie zdrowego odżywiania, oraz edukacja na temat korzyści zdrowotnych płynących ze spożywania tych wspaniałych owoców. Oczywiście tego dnia nie mogło zabraknąć degustacji jabłuszek. Dzień ten był pełen uśmiechów, ale przede wszystkim posiadał walory edukacyjne. Wydarzenie to przypomniało nam, jak ważne jest sięganie po zdrowe przekąski. Mamy nadzieję, że zachęciło ono dzieci do częstszego spożywania owocowych przysmaków.


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

Uczniowie klas I-III przyłączyli się do świętowania Międzynarodowego Dnia Języków Obcych. Dzień ten ma na celu podkreślenie, jak ważne jest uczenie się języków obcych oraz propagowanie różnorodności językowej i kulturowej. Na lekcjach języka angielskiego zostały przeprowadzone pogadanki o uczeniu się języków obcych oraz płynących z tego korzyści. Podczas zajęć uczniowie brali udział w różnych wydarzeniach. Przyjrzeli się mapie Europy oraz flagom europejskim, wykonali plakaty prezentujące słowa przetłumaczone na różne języki, rozwiązywali quizy oraz kolorowali flagi i mapy kontynentów. Międzynarodowy Dzień Języków Obcych dostarczył nam wielu informacji i wrażeń.


„ROZTAŃCZONY VIVALDI”

26 września 2023 klasy 5c, 5a, 4b i 4c wybrały się na wycieczkę integracyjną podczas, której obejrzały spektakl „Roztańczony Vivaldi”. Był to spektakl taneczny, który został przygotowany przez Szkołę Podstawową w Chełmnie i Pasmanterię Artystyczną „Madame”. Głównym tematem przedstawienia była muzyka Antonio Vivaldiego i jej połączenie z ruchem i tańcem. To wyjątkowe wydarzenie, w którym wystąpiły utalentowane dzieci, ubrane w piękne stroje dostarczyły niezapomnianych wrażeń wszystkim obecnym w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Centrum Kultury Pniewy. „Roztańczony Vivaldi” przeniósł wszystkich przybyłych w świat muzyki i tańca. Na scenie zobaczyliśmy kolorowe i kunsztownie wykonane stroje, które dodały spektaklowi jeszcze większego uroku. Każdy detal został starannie zaplanowany, aby stworzyć magiczną atmosferę i zapewnić wspaniałe wrażenia dla wszystkich widzów. Było pięknie. Gratulujemy wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie. Po przedstawieniu chętnie zapozowaliśmy do wspólnego zdjęcia z młodymi artystami. Dalej udaliśmy się, korzystając z gościnności Pani Sołtys Mai Przewoźnej, która udostępniła miejsce rekreacyjne we wsi Lubocześnica, na wspólne ognisko z piknikiem na trawie. Pogoda dopisała, humory również, co sprzyjało wesołej zabawie. Aż ciężko było się rozstać.


DZIEŃ GRZYBA

Dnia 25 września w świetlicy szkolnej odbyła się pogadanka na temat grzybów, które pełnią istotne role w przyrodzie oraz życiu człowieka. Była to okazja do pozyskania wiedzy na temat tych fascynujących organizmów, a także możliwość wyrażenia artystycznej ekspresji i rozwijania zdolności manualnych. Uczniowie zaopatrzeni w kredki, nożyczki i kolorowe kartki papieru z ochotą przystąpili do tworzenia uroczych grzybowych orderów.


POWITANIE JESIENI

22 września świetlica szkolna przywitała jesień w wyjątkowy sposób – malowaniem jesiennych obrazków. Dzieci przy użyciu pędzi i kolorowych farb wyraziły urok oraz piękno tego sezonu. Na kartkach papieru tworzyły dzieła pełne ciepłych barw, złotych liści czy spadających kasztanów. Malowanie jesiennych obrazów stanowiło świetną okazję do zabawy, a także wzbogaciło naszą świetlicę o piękne dzieła, które przypominają nam o magii tej pory roku. Powitanie jesieni w świetlicy było pełne wspaniałych inspiracji na kolejne miesiące twórczości.


PIERWSZY DZIEŃ JESIENI

22 września świętowaliśmy w naszej szkole 1 Dzień Jesieni. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego klasy 4-8 miały do wykonania klasowe wyzwanie. Musiały w ten dzień przebrać jedną osobę z klasy za Panią Jesień  i zrobić swoje klasowe kreatywne jesienne zdjęcie. Wielu uczniów zaangażowało się w tą inicjatywę wykazując się kreatywnością powstały ciekawe zdjęcia.
W związku z wyzwaniem wyłoniono zwycięską klasę 5B której wysiłki zostały nagrodzone słodką niespodzianką i dniem bez pytania.
W tym dniu również klasy 1-3 świętowały 1 Dzień Jesieni wykonując plakaty przedstawiające „Panią Jesień” które ozdobiły szkolne korytarze. Każda z klas 1-3 wykonała klasowe jesienne zdjęcie ze swoim dziełem.


DZIEŃ KROPKI W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

15 września z okazji Dnia Kropki nasza świetlica zmieniła się w krainę pełną barw. Uczniowie wcielili się w artystów, tworząc obrazy, w których główną rolę stanowiły kropki. Była to świetna okazja do wyrażenia swojej wyobraźni i stworzenia unikalnych, kolorowych dzieł sztuki. Wykonane przez uczniów prace zaskakiwały swoją oryginalnością i różnorodnością. Wydarzenie to pozostanie w naszej pamięci jako pełne radości, uśmiechu i kreatywnej zabawy.


SPRZĄTANIE ŚWIATA

Corocznym zwyczajem uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wzięli aktywny udział w Akcji Sprzątania Świata, która w tym roku zachęcała hasłem: „Sprzątnie świata łączy ludzi”. Klasy 1-3 stając na wysokości zadania, wspólnym śpiewem na szkolnym dziedzińcu dali światu znak, że pamiętają o konieczności dbania o środowisko. Świadomość i wiedza dotycząca ochrony środowiska uwieczniona została na kolorowych transparentach i wyrażona w obietnicy pamiętania o nim przez cały rok.


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024
PASOWANIE NA UCZNIA


 

Możliwość komentowania została wyłączona.